Dopłaty bezpośrednie - zmiany w 2007 roku

Dopłaty bezpośrednie - zmiany w 2007 roku

Dopłaty bezpośrednie - zmiany w 2007 roku
autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski

Przede wszystkim zostaje zmieniona definicja dziaÅ‚ki rolnej. Zamiast jak dotychczas “zwartego obszaru gruntu rolnego, na którym prowadzona jest jedna uprawa, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha wchodzÄ…cego w skÅ‚ad gospodarstwa rolnego", jako dziaÅ‚kÄ™ rolnÄ… bÄ™dzie siÄ™ definiować wszystkie dziaÅ‚ki rolne sÄ…siadujÄ…ce ze sobÄ… i należące do tej samej grupy upraw podlegajÄ…cych temu samemu rodzajowi dopÅ‚at. Niestety, rolnicy sami bÄ™dÄ… musieli okreÅ›lić do jakiej grupy upraw należy dana roÅ›lina, co przypuszczalnie spowoduje kolejnÄ… falÄ™ błędnie wypeÅ‚nionych wniosków o dopÅ‚aty bezpoÅ›rednie. W sumie za 2006 rok ponad 1,5 miliona rolników ma otrzymać w ramach dopÅ‚at prawie 8 miliardów zÅ‚otych, w 2007 roku, ze wzglÄ™du na problemy z wypeÅ‚nianiem zmienionych wniosków, suma ta może być niższa.

Ważne zmiany, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dotyczą także gospodarstw rolnych na obszarach górskich i innych terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Od 2007 roku zostaną wprowadzone trzy, a nie cztery strefy ONW, dla których będą przysługiwały dopłaty bezpośrednie:
*obszary górskie, gdzie produkcja rolna jest utrudniona ze względu na ukształtowanie terenu i niezbyt korzystne warunki klimatyczne. Do tych obszarów zaliczane będą gminy i obręby ewidencyjne, gdzie ponad 50% użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 500 m n.po.m.
*obszary nizinne – na których wysokość produkcji rolnej ograniczona jest ze wzglÄ™du na niskÄ… jakość gleb, niekorzystne warunki wodne lub klimatyczne, utrudnienia zwiÄ…zane z uksztaÅ‚towaniem terenu czy też znaczny udziaÅ‚ ludnoÅ›ci zwiÄ…zanej z rolnictwem.
*obszary ze specyficznymi naturalnymi utrudnieniami – obejmujÄ…ce rejony podgórskie na których co najmniej 50 % powierzchni użytków rolnych znajduje siÄ™ na terenach powyżej 350 m n.p.m.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie na ONW to nie wszystko, rolnicy muszą dodatkowo przez 5 lat przechowywać dowody zakupu nawozów i środków ochrony roślin, atest opryskiwacza ciągnikowego wraz z dokumentami potwierdzającymi ukończenie szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz prowadzenia zabiegów wykonywanych przy ich użyciu. Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie należy też przez 5 lat przechowywać plan nawożenia, a w wypadku wykorzystywania ścieków i komunalnych odpadów ściekowych, stosowne pozwolenia wodnoprawne.
Dopłaty bezpośrednie przyznawane na terenach objętych ONW nie będą podlegały zwrotowi, jeśli zaniechanie produkcji przez rolnika nie będzie wynikać z jego winy.

Więcej o dopłatach bezpośrednich znajdziesz na www.portalrolniczy.pl.

--
www.artykuly.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Audyt energetyczny – podstawowe informacje
Dlaczego większość ludzi woli psy niż koty czyli wizeru
Jak wybrać dobry web hosting?
Jak zaistnieć z niedużą stroną firmy w Internecie ?
Antidotum